reklama
kategoria: Ekologia
18 grudzień 2024

Wodociągi podpisały kolejne umowy na odzysk ciepła ze ścieków

zdjęcie: Wodociągi podpisały kolejne umowy na odzysk ciepła ze ścieków / fot. PAP
fot. PAP
Wodociągi Warszawskie podpisały kolejne umowy, tym razem z PGNiG Termika, na odzysk ciepła ze ścieków dotyczące oczyszczalni "Czajka" i "Południe” - poinformowała rzeczniczka Wodociągów Warszawskich Jolanta Maliszewska.
REKLAMA

Wcześniej takie umowy zostały zawarte w odniesieniu do oczyszczalni w Pruszkowie oraz Stacji Pomp Kanałowych "Żerań" i "Nowodwory". To na terenie tych obiektów powstaną instalacje do odzysku ciepła. Będą one współpracować z Elektrociepłowniami Siekierki, Żerań oraz Pruszków.

"Cieszę się, że działania podejmowane przez nas i naszych partnerów na rzecz poszukiwania zielonych źródeł energii nabierają tempa. Jestem przekonana, że w świetle zmian klimatu czy zagrożeń zewnętrznych takie projekty, jak odzysk ciepła z naszych sieci kanalizacyjnych, są działaniami szczególnie wartościowymi dla bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy" – prezes zarządu Wodociągów Warszawskich podkreśliła Renata Tomusiak.

Współpraca zakłada, że wodociągowcy udostępnią obiekty, na terenie których mają powstać instalacje do odzysku ciepła ze ścieków – pompy ciepła. Zapewnią także opiekę ze strony swoich ekspertów przez cały okres współpracy.

Natomiast PGNiG sfinansuje inwestycję na etapie przygotowawczym, realizacyjnym oraz eksploatacyjnym, zapewni także zespół ekspertów, z którymi będzie w ramach umowy współpracować z Wodociągami.

"Planuje się sumaryczną moc cieplną pomp ciepła wybudowanych w pierwszym etapie na około 182 MWt. W następnym etapie moc cieplna może wzrosnąć do blisko 250 MWt. Będą to jedne z istotniejszych inwestycji w technologię pomp ciepła z odzyskiem ze ścieków komunalnych w Europie" - przekazała rzeczniczka wodociągów.

Największym projektem opartym o odzysk ciepła ze ścieków oczyszczonych będzie budowa pomp ciepła w OŚ "Czajka" o planowanej docelowej mocy ok. 120 MWt. Szacowana roczna produkcja ciepła pozwoli zasilić około 108 tysięcy warszawskich gospodarstw domowych.

Wstępnie szacowane nakłady inwestycyjne związane z umowami kształtują się na poziomie 1,7 mld zł.

Dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych, pozyskiwaniu energii ze spalania biogazu i wykorzystaniu turbiny parowej w spalarni w Zakładzie „Czajka” miejska spółka już teraz jest w 1/3 samowystarczalna energetycznie. W ubiegłym roku wyprodukowała 60 tys. MWh energii. (PAP)

mas/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Syców
4.9°C
wschód słońca: 07:51
zachód słońca: 15:49
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sycowie

kiedy
2025-02-15 18:00
miejsce
Centrum Kultury w Sycowie, Syców,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-24 19:00
miejsce
Centrum Kultury w Sycowie, Syców,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-30 17:00
miejsce
Centrum Kultury w Sycowie, Syców,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-25 16:00
miejsce
Centrum Kultury w Sycowie, Syców,...
wstęp biletowany