reklama
kategoria: Kraj
13 sierpień 2024

27 sierpnia rząd zajmie się projektem budżetu na 2025 r.

zdjęcie: 27 sierpnia rząd zajmie się projektem budżetu na 2025 r. / fot. PAP
fot. PAP
27 sierpnia br. Rada Ministrów przyjmie projekt budżetu na 2025 rok - zapowiedział we wtorek minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, mają w nim być zawarte rozwiązania osłonowe związane z cenami energii.
REKLAMA

Domański pytany w Polsat News, czy czeka nas nowelizacja tegorocznego budżetu, odparł: "Ta decyzja jeszcze nie zapadła". "Jesteśmy w trakcie prac nad budżetem roku 2025. Ale oczywiście obserwujemy wpływy podatkowe. Wiemy, że w czerwcu dynamika wpływów z VAT przekroczyła 30 proc." - powiedział Domański.

Dodał, że kwestia nowelizacji tegorocznego budżetu rozstrzygnięta będzie w ciągu kilku tygodni.

Szef MF pytany był także o budżet na 2025 rok. "27 sierpnia będziemy mieć Radę Ministrów, która przyjmie projekt budżetu" - poinformował.

Dopytywany był, czy w przyszłorocznym projekcie budżetu będą zawarte jakieś rozwiązania osłonowe związane z cenami energii na 2025 r. "Wczoraj spotkałem się z panią minister klimatu i rozumowaliśmy m.in. o cenach energii na rok 2025, potencjalnych rozwiązaniach osłonowych" - odpowiedział.

"Wiemy, że mamy w Polsce bardzo drogą energię. Na rynku hurtowym mamy energię o 50 proc. droższą niż w niektórych krajach strefy euro. Tutaj oczywiście potrzebna jest transformacja energetyczna" - ocenił Domański. Dodał, że "będą konkretne rozwiązania zawarte w budżecie na rok 2025".

Minister finansów odniósł się także do kwestii procedury nadmiernego deficytu, uruchomionej przez Komisję Europejską i przedstawienia KE planu naprawczego finansów publicznych.

"Trwają prace dotyczące budżetu i jednocześnie jesteśmy w tzw. dialogu technicznym z Komisją Europejską. Trwają prace nad planem budżetowo-strukturalnym, który będziemy przedstawiać Komisji Europejskiej. Odnośnie tego, czy ten okres dostosowania będzie okresem 4-letnim czy 7-letnim, to wciąż trwają prace analityczne w Ministerstwie Finansów. Są silne argumenty zarówno za 4-letnim, jak i 7-letnim okresem dostosowawczym" - ocenił minister.

Domański pytany był również, czy przekazując Komisji Europejskiej plany dotyczące polskich finansów, poinformuje ją także o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł.

"Oczywiście najpierw przedstawię plan panu premierowi dotyczący kwoty wolnej, zgodnie z jego decyzją. I chciałem bardzo wyraźnie powiedzieć, bo tutaj słyszałem zapowiedzi cięcia - z roku na rok wydatki będą większe, natomiast my musimy ograniczyć poziom deficytu. I to jest bardzo jasno, czytelnie powiedziane. Kluczowe dla tego procesu będzie utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego. Chciałem przypomnieć, że w tym roku nasza gospodarka rośnie w tempie 3 proc. W zeszłym roku, ostatnim roku rządów PiS-u, gospodarka Polski stanęła. My w Ministerstwie Finansów oczekujemy, że w przyszłym roku polska gospodarka przyspieszy do 3,7 proc." - zapowiedział Domański.

Minister finansów zaznaczył, decyzja odnośnie kwoty wolnej, jak i również innych elementów wydatkowych, będzie podejmowana "w kolejnym kroku".

W lipcu państwa członkowskie w Radzie UE zdecydowały o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski oraz Francji, Włoch, Belgii, Węgier, Malty i Słowacji. Ponadto Rada uznała, że Rumunia, objęta procedurą nadmiernego deficytu od 2020 r., nie podjęła skutecznych działań w celu skorygowania swojego deficytu, w związku z czym procedura wobec tego kraju powinna pozostać ponownie otwarta.

Procedura nadmiernego deficytu została wszczęta przeciwko Polsce ponieważ w 2023 r. deficyt finansów publicznych sięgnął w naszym kraju 5,1 proc. PKB, a w tym roku ma wzrosnąć do ok. 5,5 proc. PKB. Poza tym, jak wynika z prognoz polskiego rządu, bez działań konsolidacyjnych dług publiczny w Polsce w kilka lat może przekroczyć 60 proc. PKB.

Pod koniec lipca w wykazie prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów, prowadzonym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zamieszczono informację o prowadzonych w Ministerstwie Finansów pracach nad planem budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028 r.

Ma składać się z dwóch części. Pierwsza z nich - przygotowywana przez MF - to część budżetowa, w której należy przede wszystkim przedstawić ścieżkę zlikwidowania nadmiernego deficytu do 2028 roku w zgodzie z przepisami UE. Ponadto mają się tam znaleźć m.in. informacje dotyczące: założeń makroekonomicznych i budżetowych, założeń co do kształtowania się długu.

W drugiej części – strukturalnej - „należy przede wszystkim przedstawić najważniejsze reformy i inwestycje do 2028 r. w reakcji na istotne zalecenia Rady UE lub realizujące wspólne priorytety UE”. Za opracowanie tej części odpowiada Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Poza tym w części strukturalnej „zaprezentowana powinna być również informacja nt. potrzeb inwestycyjnych”.

Państwa członkowskie mają przedstawiać średniookresowe plany budżetowo-strukturalne co 4 lata. Zastąpią one programy stabilności lub konwergencji (w Polsce – Program konwergencji opracowywany w Ministerstwie Finansów) oraz Krajowe Programy Reform (w Polsce – Krajowy Program Reform opracowywany w Ministerstwie Rozwoju i Technologii). Najważniejszy element planów stanowić będą ścieżki wydatków na co najmniej kolejne 4 lata. Państwa zostały zobowiązane do przedłożenia tego dokumentu po raz pierwszy na jesieni 2024 r. W informacji na stronie KPRM podano, że „uzgodniony z Komisją Europejską termin 15 października 2024 r. na przekazanie Planu pozwoli zapewnić spójność między planem a projektem ustawy budżetowej na rok 2025”.

W połowie czerwca rząd przyjął założenia do projektu budżetu na 2025 r. Resort finansów przewiduje w nich, że wzrost PKB w 2025 r. wyniesie 3,7 proc., a inflacja średnioroczna 4,1 proc. Przyjęto, że bezrobocie rejestrowane na koniec 2025 r. sięgnie 4,9 proc. Założono wzrost płac w gospodarce narodowej w wysokości 7,1 proc., a w samym sektorze przedsiębiorstw o 7,3 proc. Rząd zaproponował średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2025 r. w wysokości 104,1 proc. w ujęciu nominalnym.

Zgodnie z procedurą budżetową przedstawioną na stronie resortu finansów w sierpniu MF ma opracować i przesłać rządowi wstępny projekt budżetu na następnie przekazać go do zaopiniowania Radzie Dialogu Społecznego. Na uchwalenie ostatecznego projektu ustawy budżetowej na kolejny rok i przedłożenie go wraz z uzasadnieniem do Sejmu Rada Ministrów ma czas do 30 września br. (PAP)

agg/ aop/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Syców
6.8°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 15:49
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sycowie

kiedy
2024-12-01 16:00
miejsce
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-30 17:00
miejsce
Centrum Kultury w Sycowie, Syców,...
wstęp biletowany