reklama
kategoria: Kraj
22 październik 2023

W niedzielę warto poszukać miejsca, gdzie można zapalić znicz pamięci

zdjęcie: W niedzielę warto poszukać miejsca, gdzie można zapalić znicz pamięci / fot. PAP
fot. PAP
Warto w swoim otoczeniu poszukać miejsca, gdzie w niedzielę można zapalić znicz pamięci. To gest, który ma tym większy sens, im więcej ludzi go wykona – powiedział PAP marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. W niedzielę po raz 15. odbywa się akcja "Zapal znicz pamięci".
REKLAMA

W Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach i Górnym Śląsku w miejscach pamięci zapłoną znicze dla ofiar niemieckich zbrodni dokonanych w ramach operacji służących eksterminacji polskich elit.

Akcja "Zapal znicz pamięci" prowadzona jest w regionach wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy. W ten sposób przypominani są ci, którzy jako pierwsi zostali poddani eksterminacji po agresji III Rzeszy na Polskę.

Kampania jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy oraz Radia Poznań i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Akcja odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Patronem medialnym jest portal dzieje.pl.

„Z tą inicjatywą jestem związany od początku, bo ważna jest pamięć i identyfikacja z ofiarami tamtego mrocznego czasu. To symboliczne, ale znaczące działanie. Gest, który ma tym większy sens, im więcej ludzi go wykona. Zachęcam do tego, by w swoim otoczeniu poszukać miejsca, gdzie można zapalić znicz pamięci ofiar rozstrzelanych w 1939 roku, ale i wszystkich bohaterów II wojny światowej” – powiedział PAP Marek Woźniak.

Marszałek podkreślił, że od samego początku przedsięwzięciu towarzyszy bardzo duże zaangażowanie społeczne.

„We wszystkich miejscach, w których zapalałem znicz pamięci w Wielkopolsce, odbywało się to w uroczystej oprawie i podniosłej atmosferze. To owoc świetnej pracy wielu ludzi, także nauczycieli, którzy skutecznie zainspirowali młodzież szkolną do tego, by rozejrzeli się wokół siebie, znaleźli nie tylko miejsca kaźni, ale i dostrzegli w tych ofiarach drugiego człowieka i jego historię. Naszą wspólną historię” - powiedział.

Celem akcji edukacyjno-medialnej jest upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach "politycznego oczyszczania gruntu", operacji "Tannenberg" i "Akcji Inteligencja" w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji w 1939 r. Inicjatorką akcji "Zapal znicz pamięci" jest Anna Gruszecka, b. dziennikarka Radia Merkury w Poznaniu.

Koordynatorka akcji Marta Szczesiak-Ślusarek z poznańskiego oddziału IPN powiedziała PAP, że Niemcom zależało na tym, by eksterminować polskie elity, utrudnić powstawanie ruchu oporu - w dużej mierze osiągnęli założone cele.

W tym roku IPN Poznań w szczególny sposób przypomina egzekucje przedstawicieli polskich warstw przywódczych w lesie w okolicy wsi Bukowiec koło Wągrowca. 8 grudnia 1939 roku Niemcy zamordowali tam ponad 100 osób.

IPN Łódź przywołuje historię masowych aresztowań przeprowadzonych po przyłączeniu Łodzi do III Rzeszy. Prowadzone na terenie ziemi łódzkiej aresztowania miejscowej elity polityczno-intelektualnej państwa polskiego skutkowały zatrzymaniem ok. 1,5 tys. osób. Większość uwięzionych skazano na karę śmierci i rozstrzelano w masowych egzekucjach.

IPN Katowice przypomina "Krwawy Poniedziałek" – niemiecką zbrodnię wojenną na mieszkańcach Częstochowy 4 września 1939 roku. Po tym, gdy w mieście zginęło dziewięciu niemieckich żołnierzy, zamordowanych zostało kilkuset mieszkańców miasta.

IPN Bydgoszcz w tym roku upamiętnia zbrodnię pomorską 1939. Była to eksterminacja przez Niemców na terenie przedwojennego województwa pomorskiego w ponad 400 miejscowościach polskiej ludności cywilnej, osób chorych psychicznie, pomorskich Żydów. Zamordowano przynajmniej 16 tys. osób. Zbrodnia pomorska 1939 była przykładem zbrodni sąsiedzkiej – jej głównymi sprawcami byli miejscowi Niemcy.

Oddział IPN w Gdańsku prowadzi tegoroczną odsłonę akcji pod hasłem "Golgota pomorskiego nauczycielstwa". Jest poświęcona pamięci pomorskich pedagogów zamordowanych w latach 1939-1945. Na około 5,6 tys. polskich nauczycieli, którzy nie przeżyli wojny, 1079 było związanych z Pomorzem.

IPN zachęca uczestników do udokumentowania miejsca, w którym zapalono znicz i wysłania zdjęcia z krótkim opisem na adres: zapalzniczpamieci@ipn.gov.pl.

Szczegółowa lista miejsc objętych w tym roku akcją jest dostępna na stronie internetowej IPN. Osoby, które prześlą zdjęcie z opisem mają możliwość otrzymania zaproszenia na koncert zaduszkowy, który odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Poznaniu 30 października. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Syców
1.8°C
wschód słońca: 07:16
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sycowie

kiedy
2024-12-01 16:00
miejsce
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-30 17:00
miejsce
Centrum Kultury w Sycowie, Syców,...
wstęp biletowany