reklama
kategoria: Miasto
8 sierpień 2023

Syców: miasto Bironów na Dolnym Śląsku

zdjęcie: Syców: miasto Bironów na Dolnym Śląsku / Kanion/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Kanion/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Zachęcamy do odwiedzenia Sycowa, urokliwego miasta położonego na pograniczu Wzgórz Twardogórskich i Wzgórz Ostrzeszowskich. To miejsce pełne historycznych korzeni, gdzie można odkryć fascynującą przeszłość Dolnego Śląska.
REKLAMA

Tego szukamy w Sycowie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Syców praca, pogoda Syców, Syców, ZSP Syców, przychodnia Syców.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Sycowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Na podstawie odnalezionych artefaktów archeologicznych można przypuszczać, że już za czasów rzymskich Syców istniał jako osada leżąca na szlaku bursztynowym. Syców, wraz z okolicznym terytorium, odgrywał zmienną, ale zawsze centralną rolę administracyjną i geograficznie należał do regionu Śląska, podzielając jego losy historyczne. Od czasów początków państwa polskiego Śląsk był areną sporów i walk z Czechami i Niemcami. Najstarsza znana historyczna wzmianka o Sycowie pochodzi z dokumentu księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa z roku 1276, gdzie miasto występowało pod staropolską nazwą "Syczowe". Później pojawiały się różne nazwy, takie jak Wartenberg, Polnisch Wartenberg i Gross Wartenberg. Z tego dokumentu można wywnioskować, że wówczas Syców należał do księstwa wrocławskiego. Po rozpadzie Śląska, miasto znalazło się w księstwie oleśnickim, które poddało się zwierzchnictwu lennemu Królestwa Czeskiego. W XV wieku w wyniku konfliktów między królem Węgier i Czech, Maciejem Korwinem a księciem oleśnickim, Konradem Białym Syców został odebrany od księcia i awansowany do rangi wolnego państwa stanowego. Stanowiło to prywatną posiadłość, która mogła być przedmiotem kupna i sprzedaży za zgodą króla. W kolejnych wiekach, miasto było własnością różnych rodów, m.in. von Maltzan, von Braun, von Dohna oraz Biron von Curland, którzy panowali tu do roku 1945, kiedy to Syców znalazł się w granicach Polski. W XVI wieku nastąpiła istotna zmiana w sytuacji politycznej Śląska związana z inkorporacją Czech do Austrii jako części Rzeszy Niemieckiej. W wyniku tego Śląsk wraz z państwem stanowym Sycowa przeszedł pod bezpośrednie rządy Austrii. Dopiero w połowie XVIII wieku Prusy zdobyły Śląsk w wyniku wojen i układów z Austrią. W okresie panowania Prus i późniejszych Niemiec Syców pozostawał częścią tych krajów aż do roku 1945, kiedy to znalazł się w nowych granicach Polski. W wyniku zmian politycznych i ustrojowych, instytucja państwa stanowego została zlikwidowana, a Syców stał się powiatem pod administracją mianowanych starostów. Dawnych panów stanowych pozbawiono władzy, a pozostawali oni jedynie z przywilejem zasiadania w pruskiej Izbie Panów.

Od 1945 do 1975 r. Syców pełnił rolę siedziby powiatu sycowskiego.

Linia kolejowa do Bukowy Śląskiej została zamknięta w 1988 r., a w 1992 r. całkowicie rozebrana. W 2002 r. ostatnie połączenia pasażerskie na trasie Kępno – Syców – Oleśnica również zostały zlikwidowane. Jednak w 2000 r. udało się oddać do użytku drogową obwodnicę miasta, dzięki czemu udało się wyeliminować ruch tranzytowy, który wcześniej przepływał przez centrum miasta. Po 2010 r. obwodnica ta została przekształcona w drogę ekspresową S8.

Nie przegap najważniejszych informacji

Fakty
Dane statystyczne
Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Syców
9.9°C
wschód słońca: 06:22
zachód słońca: 19:23
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sycowie

kiedy
2025-04-11 10:00
miejsce
Centrum Kultury w Sycowie, Syców,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-25 16:00
miejsce
Centrum Kultury w Sycowie, Syców,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-12 18:00
miejsce
Centrum Kultury w Sycowie, Syców,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-11-29 17:00
miejsce
Centrum Kultury w Sycowie, Syców,...
wstęp biletowany