Mróz w całym kraju, najzimniej jest na Warmii i Mazurach
Na północy kraju poniedziałek jest bezchmurny, jeśli pojawiają się chmury, to jest ich mało. W centrum zachmurzenie może wzrastać do umiarkowanego. „Na południu kraju jest ono duże, ale i tam stopniowo pod koniec dnia sytuacja powinna się poprawiać. Na południu miejscami mogą wystąpić słabe opady śniegu” – powiedział PAP Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Poniedziałek jest mroźny. Temperatura maksymalna będzie niska. „Najniższa na Warmii i Mazurach. Tam w najcieplejszym momencie dnia minus 15-16 stopni Celsjusza. W centrum wzrośnie do ok. minus 8 stopni. Natomiast najcieplej będzie na Wybrzeżu, tam termometry wskażą maksymalnie do minus 1 stopnia Celsjusza” – poinformował synoptyk IMGW.
Wiatr jest słaby, okresami umiarkowany, a na południu kraju lokalnie nawet porywisty, południowo-wschodni. Silniej, na co zwrócił uwagę synoptyk IMGW, będzie wiało w górach. Tam porywy wiatru mogą sięgać do 75 km/h, a w Sudetach nawet do 90 km/h i tam mogą one powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
„Noc z poniedziałku na wtorek pogodna, tylko gdzieniegdzie na południu kraju oraz na samych krańcach północno-wschodnich więcej chmur i mogą tam wystąpić słabe, wręcz symboliczne, opady śniegu” – przekazał synoptyk IMGW.
Wskazał, że temperatura minimalna będzie jeszcze nieco niższa niż ta z minionej nocy, z niedzieli na poniedziałek. „Wyniesie ona od minus 24-22 stopni Celsjusza lokalnie na północnym wschodzie i na wschodzie kraju, ok. minus 15 stopni w centrum, do minus 5 stopni Celsjusza na Wybrzeżu” – powiedział synoptyk IMGW. Zaznaczył przy tym, że IMGW dla wschodniej i centralnej Polski wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem.
Wiatr będzie przeważnie słaby, zmienny. Nadal silnie będzie wiać w Sudetach, tam porywy wiatru sięgać będą do 100 km/h. W Karpatach porywy nieco osłabną, nie powinny przekroczyć 65 km/h. (PAP)
autorka: Inga Domurat
ing/ apiech/