reklama
kategoria: Świat
24 wrzesień 2024

Oświadczenie dyrektorów Stałego Komitetu Międzyagencyjnego ws. Izraela i Palestyny

zdjęcie: Oświadczenie dyrektorów Stałego Komitetu Międzyagencyjnego ws. Izraela i Palestyny / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Podczas gdy światowi przywódcy zbierają się w Nowym Jorku na 79. Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych i gdy pojawia się groźba szerszej eskalacji regionalnej, ponawiamy nasze żądanie zakończenia przerażającego ludzkiego cierpienia i katastrofy humanitarnej w Strefie Gazy – napisali dyrektorzy Stałego Komitetu Międzyagencyjnego (IASC) we wspólnym oświadczeniu.
REKLAMA
Opłakujemy utratę niewinnego życia wszędzie – tych, którzy zginęli 7 października i w ciągu 11 miesięcy konfliktu od tego czasu.

Pilnie wzywamy do trwałego, natychmiastowego i bezwarunkowego zawieszenia broni. To jedyny sposób na zakończenie cierpienia cywilów i ocalenie życia.
Wszyscy zakładnicy i osoby arbitralnie zatrzymane muszą zostać natychmiast i bezwarunkowo uwolnione.

Pracownicy humanitarni muszą mieć bezpieczny i niezakłócony dostęp do potrzebujących.

Nie możemy wykonywać naszej pracy w obliczu przytłaczających potrzeb i trwającej przemocy. Według doniesień Ministerstwa Zdrowia w Strefie Gazy zginęło ponad 41 tys. Palestyńczyków – większość z nich to cywile, w tym kobiety, dzieci, osoby starsze, a czasami całe rodziny. Ponad 95,5 tys. zostało rannych. Szacuje się, że jedna czwarta rannych w Strefie Gazy, czyli ok. 22,5 tys. osób, będzie wymagać specjalistycznej rehabilitacji i opieki przez całe życie.

Dotyczy to osób z poważnymi urazami kończyn, amputacjami, uszkodzeniami rdzenia kręgowego i mózgu oraz poważnymi oparzeniami.

Ponad 2 mln Palestyńczyków jest pozbawionych ochrony, żywności, wody, dostępu do urządzeń sanitarnych, schronienia, opieki zdrowotnej, edukacji, a także elektryczności i paliwa – podstawowych środków niezbędnych do przetrwania. Rodziny są przymusowo przesiedlane, raz za razem, z jednego niebezpiecznego miejsca do drugiego, bez możliwości ucieczki.

Godność, bezpieczeństwo, zdrowie i prawa kobiet oraz dziewcząt zostały poważnie naruszone.

Ryzyko głodu utrzymuje się, a 2,1 mln mieszkańców nadal pilnie potrzebuje pomocy w zakresie żywności i środków do życia, ponieważ dostęp pomocy humanitarnej pozostaje ograniczony.

Opieka zdrowotna została zdziesiątkowana. W Strefie Gazy odnotowano ponad 500 ataków na służbę zdrowia.

Centra pomocy były wielokrotnie zmuszone do zmiany lokalizacji i odbudowy; konwoje przewożące pomoc ratującą życie były ostrzeliwane, opóźniane i odmawiano im dostępu; a pracownicy organizacji humanitarnych ginęli w bezprecedensowej liczbie. W ubiegłym roku w Strefie Gazy ta liczba była najwyższą zanotowaną w czasie pojedynczego kryzysu.

Niepotrzebna i nieproporcjonalna siła rozpętana na Zachodnim Brzegu Jordanu, w połączeniu z eskalacją przemocy ze strony osadników, wyburzeniami domów, przymusowymi wysiedleniami i dyskryminującymi ograniczeniami w przemieszczaniu się, spowodowały wzrost liczby ofiar śmiertelnych i rannych.

Wojna zagraża również przyszłości wszystkich Palestyńczyków i czyniąc jej odzyskanie trudnym do osiągnięcia.

W międzyczasie w Strefie Gazy pozostaje blisko 100 zakładników, a uwolnieni zgłaszają przypadki złego traktowania, w tym przemoc seksualną.

Postępowanie stron w ciągu ostatniego roku stanowi kpinę z ich twierdzeń o przestrzeganiu międzynarodowego prawa humanitarnego i minimalnych standardów humanitarnych, których ono wymaga.

Cywile muszą być chronieni, a ich podstawowe potrzeby muszą być zaspokojone. Winni poważnego naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Organizacje humanitarne i pomocowe dokładają wszelkich starań, aby zapewnić pomoc w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu, często ponosząc ogromne ryzyko osobiste, a wielu pracowników organizacji pomocowych zapłaciło za to najwyższą cenę. Nasza zdolność do niesienia pomocy jest niepodważalna, jeśli otrzymamy dostęp, którego potrzebujemy. Pierwsza runda kampanii szczepień przeciwko polio, która objęła ponad 560 tys. dzieci w wieku poniżej 10 lat, jest tylko jednym z przykładów. Druga runda szczepień musi zostać przeprowadzona bezpiecznie i dotrzeć do wszystkich dzieci w Strefie Gazy.

Ponownie wzywamy światowych przywódców do wywarcia wpływu w celu zapewnienia poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego, międzynarodowych praw człowieka i orzeczeń Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości – poprzez presję dyplomatyczną i współpracę w celu położenia kresu bezkarności.

Postawmy sprawę jasno: ochrona ludności cywilnej jest fundamentalną zasadą globalnej społeczności i leży w interesie wszystkich krajów. Pozwolenie na kontynuację odrażającej spirali spowodowanej wojną na okupowanych terytoriach palestyńskich będzie miało niewyobrażalne, globalne konsekwencje.

Sygnatariusze:
  • Joyce Msuya, koordynator ds. pomocy w sytuacjach kryzysowych i podsekretarz generalny ds. humanitarnych (OCHA)
  • Sofia Sprechmann Sineiro, sekretarz generalna, CARE International
  • Dr Qu Dongyu, Dyrektor Generalny, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)
  • Amy E. Pope, dyrektor generalna, Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM)
  • Tom Hart, dyrektor generalny i prezes, InterAction
  • Tjada D'Oyen McKenna, dyrektor generalna, Mercy Corps
  • Volker Türk, wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR)
  • Paula Gaviria Betancur, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. praw człowieka osób wewnętrznie przesiedlonych
  • Achim Steiner, administrator, Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP)
  • Janti Soeripto, prezes i dyrektor generalna, Save the Children
  • Anacláudia Rossbach, dyrektor wykonawcza, United Nations Human Settlement Programme (UN-Habitat)
  • Filippo Grandi, wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (UNHCR)
  • Natalia Kanem, dyrektor wykonawcza, Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA)
  • Catherine Russell, dyrektor generalna, Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF)
  • Sima Bahous, podsekretarz generalna i dyrektor wykonawcza, UN Women
  • Cindy McCain, dyrektor wykonawcza, Światowy Program Żywnościowy (WFP)
  • Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Syców
7.1°C
wschód słońca: 07:21
zachód słońca: 15:50
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sycowie

kiedy
2024-12-01 16:00
miejsce
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-30 17:00
miejsce
Centrum Kultury w Sycowie, Syców,...
wstęp biletowany